Oturum Aç

 Genel Bilgiler

​​Aromaterapi, aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların, hidrosollerin, sabit yağların ve aromatik bitkilerden elde edilen ekstrelerin hastalıkların tedavisinde, hastalıkların konvansiyonel tedavisinde tamamlayıcı olarak ve kişinin iyilik halinin sağlanmasında kullanılmasını kapsayan, "koku terapisi" olarak bilinen bir bilim dalıdır.

Bitkisel kökenli uçucu ve sabit yağların sağlık ve kozmetik alanında kullanımının güncelliğini koruması, aromaterapiye yatkınlık gösteren insanların sayısının artması, değişen yaşam tarzları ve artan medya etkisine bağlı olarak, özellikle kent nüfusu arasında aromaterapi öne çıkmaktadır. Aromaterapi'nin eğitim almış doğru eller tarafından, doğru zaman ve durumlarda güvenle kullanımı için böyle bir yüksek lisans programına ihtiyaç vardır. Bu programın hedefleri arasında; aromaterapiyi bilimsel olarak keşfetmek, aromatik bitkileri, uçucu yağları, hidrosol ve sabit yağları daha etkin kullanmak ve aromaterapinin etkili, güvenli ve sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek yer almaktadır. Sağlık uzmanları aromaterapi uygulamaları ile; verdikleri hizmetini iyileştirmeye, yarattıkları faydayı artırmaya, zor vakalarda hastalara ulaşabilmeye, hastaya hem tedavi hem de bakım anlamında daha fazla destek sağlamaya yönelik bilgi ve teknikler öğrenirler.

Bu tür eğitim ve programlarının Üniversite çatısı altında yürütülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Bezmialem Vakıf Üniversitesi bünyesinde Aromaterapi Tezsiz Yüksek Lisans Programı başlatılmıştır. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezinde yürütülecek olan programda Fitoterapi Merkezi, Eczacılık Fakültesi, Tıp Fakültemiz ve Üniversitemizin tüm olanakları kullanılacaktır.